Başkan Arslan, yöresel ürünleri tescillemek için çalışıyor
Haber
05 Ekim 2020 - Pazartesi 09:24 Bu haber 5015 kez okundu
 
Başkan Arslan, yöresel ürünleri tescillemek için çalışıyor
GÜNDEM Haberi
Başkan Arslan, yöresel ürünleri tescillemek için çalışıyor

NTO tarafından başvurusu yapılan Karacasu çömleği coğrafi işaret tescil başvuru işlemleri kurumlar arası işbirliği doğrultusunda Karacasu esnaf ve sanatkarlar odası ile birlikte yapılacak

 

Başkan Arslan, yöresel ürünleri tescillemek için çalışıyor

 

 

Nazilli Ticaret Odası tarafından başvurusu yapılan Karacasu çömleği coğrafi işaret tescil başvuru işlemleri kurumlar arası işbirliği doğrultusunda Karacasu esnaf ve sanatkarlar odası ile birlikte yapılacak. Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan’ın Ticaret Odası hizmet binasında bu konuyla ilgili düzenlediği güç birliği toplantısına, Karacasu Belediye Başkanı Zeki İnal, Karacasu Esnaf Odası Temsilcileri, Karacasu MYO Öğretim Görevlisi Mehmet Taşdelen ile bölgedeki seramik üreticilerinin katıldı.

Bundan bir süre önce Nazilli Ticaret Odası tarafından dosyası hazırlanarak Türk Patent Enstitüsüne başvurusu yapılan, “Karacasu Çömleği Coğrafi İşaret Başvurusu” işlemleri bundan böyle Karacasu Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile birlikte yapılacak. Böylelikle geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan Karacasu Çömleği nin kayıt altına alınması ve denetlenmesi işlemleri Karacasu Belediyesinin de desteği ile iki meslek kuruluşunun ortak gayretleriyle yürütülecek. 

NTO Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Arslan tarafından yapılan açıklamada, “Ticaret Odası Yönetimi olarak göreve geldiğimiz 2013 yılından beri bölgemizdeki yöresel ürünlerin kayıt altına alınması ve özelliklerinin bozulmadan gelecek nesillere aktarılması için Coğrafi İşaret çalışmaları yürütüyoruz. Karacasu Çömleği de ismini aldığı yöreye özgü kırmızı toprak ile geleneksel yöntemler ile Karacasu aileler tarafından yapılagelen önemli bir ürünümüz. Bu ürünün geleneksel yapılış usullerini ve hammaddesini kayıt altına aldık ve bunları belgeledik. Ancak gelen talep üzerine; bir istişare toplantısı yaptık ve çalışmaların bundan böyle Karacasu Belediyesi, Karacasu Esnaf Odası ve Karacasu MYO ile birlikte yapılması ilkesinde ortak görüş birliğine vardık. İşin teknik kısmı Odamız ile Mehmet Taşdelen hocamız arasında yürütülecektir. Nazilli Ticaret Odası sorumluluk sahasındaki tüm kurum ve kuruluşlar ile ortak hareket etme, işbirliği yapma düşüncesindedir. NTO olarak çalışmalarımız devam etmektedir. Bu güç birliğinin Karacasu ve bölge için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

 

Kaynak: Editör: Yasemin BALIKÇI
Etiketler: Başkan, Arslan,, yöresel, ürünleri, tescillemek, için, çalışıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı